strona główna  
Technologia

Materiały

Elewacje

Cennik

Gwarancja

Siedziba firmy

20-402 Lublin, ul. Betonowa 9

 

Punkty Sprzedaży :

Lublin, ul. Krochmalna 34

tel/fax 0-81 528 86 85

kom. 520 859 687

 

Kalinówka, ul. Piasecka 20

tel./fax 0-81 736 62 72

kom. 520 859 688

 

mail  bt@budo-term.pl

 

 

       

 

Zasady wykonywania docieplenia

 

            BSO, czyli bezspoinowy system ociepleń, to obecna nazwa metody lekkiej mokrej    (nazwa ta jest mocno rozpowszechniona i ciągle jeszcze używana). Wytyczne dotyczące zastosowania materiałów termoizolacyjnych i wykonywania dociepleń wg BSO zawarte są w Instrukcji ITB 334/2002). Metoda ta polega na przyklejeniu do ściany murowanej od zewnątrz materiału termoizolacyjnego (wełny lub styropianu), zamocowaniu siatki zbrojącej i nałożeniu tynku cienkowarstwowego. W skład systemu oprócz materiału ocieplającego wchodzą: zaprawa klejowa do mocowania, kołki do trzymania ocieplenia, siatka zbrojąca, preparat gruntujący pod tynk, tynk cienkowarstwowy oraz listwy startowe (cokołowe) i listwy narożnikowe.

 

1.   Przygotowanie podłoża

 

            Powierzchnie ściany, która będzie stanowić podłoże pod warstwy izolacyjne, należy oczyścić z resztek zaprawy, luźnych kawałków tynku, kurzu itp. Przed przystąpieniem do prac należy również zwrócić uwagę na przyczepność podłoża do warstw konstrukcyjnych budynku. W przypadku niestabilnego podłoża należy je usunąć ewentualnie wzmocnić np. preparatem Greinplast U czy Weber PG231.

 

2.   Przyklejanie płyt izolacji termicznej

 

            Rozpoczynając układanie docieplenia nie wolno zapomnieć o wykonaniu dylatacji, czyli szczeliny między gruntem a pierwszym rzędem styropianu. Jest to szczególnie ważne w naszych warunkach klimatycznych, gdzie pod wpływem niskich temperatur w zimie grunt potrafi podnieść się. Gdyby nie dylatacja, parcie gruntu od dołu na wykonane ocieplenie mogłoby zniszczyć naszą elewację.

  Do muru należy w pierwszej kolejności przymocować listwę cokołową, od której rozpoczniemy przyklejanie styropianu / wełny.

 

                                                                  

 

            Masę klejową należy nanosić na powierzchnie płyt styropianowych w postaci ciągłego pasa na brzegi płyty i kilku placków w części środkowej płyty. Po nałożeniu kleju  płytę należy natychmiast docisnąć do ściany. Wystające poza obrys płyt resztki kleju należy usunąć.    

 

 

           

  

Układanie poszczególnych rzędów płyt izolacycjnych musi zapewnić wiązanie rzędów na sąsiednich ścianach (tzw. “cegiełka”). Jeżeli mimo staranności wykonania na powierzchni styku płyt występują nierówności, należy je zeszlifować papierem ściernym bądź specjalną pacą do szlifowania styropianu. Zdaża się również, że między płytami styropianu powstają niewielkie szczeliny. Nigdy nie wolno uzupełniać ich klejem !!! Powstałe szczeliny należy wypełnić pianką poliuretanową. 

 

 

 

3.   Zastosowanie akcesorów do systemów dociepleń

 

            Prawidłowe zastosowanie akcesoriów do dociepleń zapobiega powstawaniu pęknięć na elewacji a zatem wyraźnie zwiększa jej trwałość i estetytkę. Na narożnikach budynku oraz na wszystkich narożach w otworach okiennych i drzwiowych przykleja się profile ochronne wykonane z PCV lub aluminium wraz z doklejonym paskiem siatki.

            Szczególnie polecane przez naszą firmę jest zastosowanie specjalnych rozwiązań dotyczących połączenia docieplenia ze stolarką. Dięki zastosowaniu listwy Apu standard minimalizujemy możliwość powstawania pęknięć elewacji wzdłóż stolarki okiennej spowodowanych inną rozszerzalnością termiczną materiałów. Podobne rozwiązania dotyczą połączenia parapetów z warstwą izolacyjną.

 

        Po wyschnięciu warstwy izolacyjnej można przystąpić do wykonywania dalszych prac.           

 

4.   Wykonanie warstwy zbrojącej z siatką z włókna szklanego

 

            Na płyty styropianowe nanosimy warstwę podkładową pod zbrojeniową siatkę z włókna szklanego. Bezpośrednio w świeży klej wciska się siatkę. Siatka musi być zatopiona w masie klejowej bez żadnych fałd i na całej swojej grubości. Przy zatapianiu siatki pamiętać należy o wykonaniu zakładki na sąsiadujących pasach siatki ok.10cm. Siatka powinna również zachodzić na wszystkie narożniki i profile ochronne.

 


 

 

5.   Wykonanie tynku cienkowarstwowego

 

            Po wyschnięciu masy szpachlowej, na tak przygotowane podłoże nanoszona jest warstwa gruntująca pod tynk zewnętrzny. Zależnie od wybranego systemu ociepleń stosujemy tynk zewnętrzny mineralny, na bazie żywic syntetycznych ( akrylowy) bądź tynk silikatowy. Tynk nanoszony jest na przygotowane podłoże metodą “mokre na mokre”, w sposób ciągły, bez przerywania pracy.

 


 

 

            Nakładanie tynku nie może być prowadzone w czasie deszczu ani przy intensywnym promieniowaniu słonecznym. Szczegółowe zalecenia wykonywania tynku podaje każdy z producentów w kartach technicznych materiału.

            Zależnie od pożądanego efektu plastycznego, tynkowi nadaje się za pomocą pacy z PCV odpowiednią strukturę

               

 

 

 

<< powrót