strona główna  
Technologia

Materiały

Elewacje

Cennik

Gwarancja

Siedziba firmy

20-402 Lublin, ul. Betonowa 9

 

Punkty Sprzedaży :

Lublin, ul. Krochmalna 34

tel/fax 0-81 528 86 85

kom. 520 859 687

 

Kalinówka, ul. Piasecka 20

tel./fax 0-81 736 62 72

kom. 520 859 688

 

mail  bt@budo-term.pl

 

 

       

 

Ściany nie oddychają

 

         Termin “oddychanie scian” nie jest terminem technicznym. Pojawia się on jednak często w wypowiedziach dotyczących zagadnienia termomodernizacji budynków. Mówi się, że jakaś  ściana “oddycha” lub “nie oddycha”, przy czym termin ten jest zwykle traktowany jako termin pierwotny, nie wymagający definiowania.

            Okazuje się, że że przez “oddychanie ścian” najczęściej rozumiane jest zjawisko dyfuzyjnego odpływu pary wodnej z pomieszczeń przez samą ścianę zewnętrzną. Zjawisko to uważane jest za korzystne, gdyż ma chronić pomieszczenia przed nadmiernym wzrostem wilgotności i jego konsekwencjami ( rozwój grzybów, pleśni itp ).

            Konsekwencją ocieplania ścian zewnętrznych budynku jest nie tylko zwiekszenie oporu cieplnego przegrody. Niestety zwiększeniu najczęściej ulega również opór dyfuzyjny przegrody.W konsekwenci często można się spotkać z poglądem, że w wyniku ocieplenia ścian zewnętrznych nastąpiło znaczne pogorszenie komfortu wewnątrz pomieszczeń, gdyż znacznie ograniczone zostało “oddychanie” ścian.

            Nasuwa się jednak pytanie czy wielkość przepływu pary wodnej przez ściany zewnętrzne może mieć jakieś znaczenie praktyczne i być porównywalna z usuwaniem pary wodnej przez wentylację. Jak wynika z obliczeń, strumień pary wodnej przepływający przez ściany zewnętrzne typowego budynku stanowi od 0,5 do niespełna 3% całego strumienia pary wodnej usuwanej z budynku.

            Typowe ściany zewnętrzne nie są zatem w stanie nawet częściowo zastąpić sprawnej wentylacji pomieszczeń, gdyż przyrost  eksploatacyjny pary wodnej w pomieszczeniach jest wielokrotnie większy od ilości, która może przepłynąć przez ściany zewnętrzne, nawet gdyby zrezygnować z ocieplenia ich styropianem. Bezsensowne jest więc zrzucanie winy za nadmierną wilgotność w pomieszczeniach na ściany zewnętrzne ocieplone np. Bezspoinowym Systemem Ociepleń ( BSO ).

 

 

<< powrót